Wybór nasion

Nasiona zazwyczaj kupujemy wczesną wioną, kiedy to zbliża się czas wysiewu kwiatów oraz warzyw w przydomowych ogródkach. Jednak w sklepach dostępne są już w okresie zimowym i to właśnie wtedy jest ich sporo, a my mamy ogromny wybór. Zakup nasion to bardzo ważna sprawa, bo to od nich w dużej merze zależy co wyhodujemy. Dlatego powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Kupujemy nasiona

Po nasiona najlepiej udać się do specjalistycznych sklepów lub centrum ogrodniczych. Na rynku dostępnych jest wiele nasion przeróżnych producentów. Najlepiej wybrać sprawdzone i znane marki, aby nie rozczarować się podczas wysiewu lub później jak wyrosną już rośliny. Jeżeli decydujemy się na hodowle roślin to sprawdźmy czy są one przystosowane do naszego klimatu. Te wszystkie informacje odnośnie wymagań danej rośliny znajdziemy właśnie na opakowaniu z nasionami. Z tego też powodu zdecydowanie bardziej zaleca się kupować nasiona w torebkach niż te sprzedawane na wagę. Sprawdzajmy datę ważności oraz szczelność opakowania. Jeżeli opakowanie okaże się nieszczelne to nasiona znajdujące się w nim mogą stracić swoje cenne właściwości. Ważne jest, aby po zakupie przetrzymywać nasiona w suchym i zacienionym miejscu, w temperaturze najlepiej nie przekraczającej 20 stopni Celsjusza.

Sprawdzamy etykiety.

Bardzo istotne jest, aby na torebkach z nasionami znalazły się takie bardzo istotne informacje jak :

  • terminie przydatności nasion do wysiewu
  • firmie produkującej ( producent) oraz pakującej nasiona ( często to jedna i ta sama firma)
  • dokładnej nazwie rośliny
  • zdjęciu rośliny po wyhodowaniu
  • szczegółowej instrukcji wysiewu ( dokładnej dacie wysiewu, kwitnienia – w przypadku kwiatów oraz zbioru)

O tym jakie nasiona zamierzamy zakupić powinniśmy się już zastanowić przed pójściem do sklepu. Ułatwi nam to wybór, który i tak może okazać się wcale nie łatwy. Odmian danego gatunku rośliny jest naprawdę bardzo wiele, dlatego mamy w czym wybierać.

About

You may also like...

Comments are closed.