W dobie inteligentnych domów, ogrzewania gazowego, pomp na prąd i wody ogrzewanej przy pomocy bojlerów elektrycznych stajemy przed odpowiedzią na pytanie – co jeśli zabraknie prądu? O ile w miastach przerwy w dostawie energii elektrycznej bywają chwilowe i są szybko naprawiane, to w przypadku mniejszych miast i wsi, szczególnie po wichurach, których w Polsce ostatnimi czasy coraz więcej, przerwy w dostawach prądu bywają nawet kilkudniowe. W takim przypadku nowoczesne domy, nawet w środku zimy, pozostają bez ogrzewania i ciepłej wody.
Awaryjne zasilanie pieca
Te problemy idealnie rozwiązuje zasilacz awaryjny do pieca. Pierwszą podstawową informacją jest jego moc i to właśnie według tego kryterium powinno się dobierać zasilacz awaryjny ups do pieca gazowego.
Drugą kluczową informacją jest pojemność akumulatora, która wpływa na długość działania takiego zasilacza. Na rynku są produkty, które mogą działać spokojnie przez 12 godzin bez dostaw prądu. W przypadku odłączenia energii elektrycznej na wsi, nie trzeba się w takim przypadku martwić o zimną noc czy brak ciepłej wody do umycia się.
Oczywiście przy wyborze zasilacza należy kierować się jego parametrami, a nie ceną. Na rynku są najróżniejsze zasilacze. Te najtańszę podtrzymają zasilanie zaledwie przez 10-15 minut, a te droższe mogą utrzymać włączone zasilanie pieca gazowego oraz pomp przez kilkanaście godzin i przez całą noc zapewnić w domu ogrzewanie oraz ciepłą wodę do mycia.
Są dwa rodzaje tego typu instalacji. Pierwszą jest zasilacz z wbudowanym akumulatorem, jednak takie rozwiązanie jest często droższe i ma mniejszą moc oraz pojemność akumulatora. Plusem jest jedynie ilość zajmowanego miejsca.
Znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest kupno osobno zasilacza i dobór do niego odpowiedniego akumulatora. Taka instalacja zajmie nieco więcej miejsca, ale będzie wydajniejsza.
Warto zwrócić również uwagę, by zasilacz był wyposażony w wyświetlacz. Dzięki niemu wiemy, jaki jest poziom naładowania, napięcie wyjściowe i wejściowe. Sam ekran oczywiście można wyłączyć, by niepotrzebnie nie pobierał prądu. Jednak w przypadku chęci poznania ważnych informacji jest on bardzo przydatny, a najtańsze wersje zasilaczy często nie mają wyświetlacza.
Zalety używania zasilacza awaryjnego do pieca
Zasilacz awaryjny ma bardzo krótki okres przełączania się, który wynosi często nawet poniżej 5 milisekund. Oznacza to, że urządzenia elektryczne, takie jak piece gazowe, a nawet komputery nie zdążą się wyłączyć i zachowują ciągłość pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy awariach elektryki może dojść do przepięć, które uszkadzają urządzenia. Zasilacz awaryjny nie pozwala na szybkie wyłączenie się urządzeń, cały czas podtrzymując je włączone.
Atutem takiego rozwiązania jest oczywiście także dostęp do ogrzewania i ciepłej wody w przypadku instalacji ogrzewania gazowego, które jest zasilane prądem. Wszelkie pompy i sam piec gazowy będą mogły działać, co jest bardzo ważne szczególnie zimą.