Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – jak efektywnie wykorzystać energię słoneczną
Ochrona środowiska stanowi dzisiaj kluczowy problem, którego rozwiązanie wymaga działań podejmowanych na różnych poziomach, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne jest odpowiedzialny wybór źródła energii. Instalacja fotowoltaiczna 5 kW to jedno z rozwiązań, które w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw może przyczynić się do produkcji energii w sposób korzystny zarówno dla środowiska, jak i budżetu.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna 5 kW?
Instalacja fotowoltaiczna 5 kW opiera się na wykorzystaniu energii słonecznej, która przechwytywana przez panele fotowoltaiczne przetwarzana jest na prąd. W momencie, gdy panele słoneczne pozyskują więcej energii, niż jest ona potrzebna, nadmiar jest przekazywany do sieci energetycznej, a przedsiębiorstwo uzyskuje z tego tytułu opłaty od energii, którą oddaje do sieci.
Ile kosztuje inwestycja w instalację fotowoltaiczną 5 kW?
Koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną 5 kW to kwota około 20-25 tysięcy złotych. Żeby jednak oszczędzić nieco pieniędzy na inwestycji, można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, np. z programów realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne zwykle posiadają gwarancję 25 lat.
Jakie oszczędności można osiągnąć dzięki instalacji fotowoltaicznej 5 kW?
Dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej 5 kW przedsiębiorstwo ma szansę na ograniczenie kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. Roczna produkcja energii wyniesie w przypadku takiej inwestycji około 6 tysięcy kWh, co oznacza, że przedsiębiorstwo będzie w stanie pokryć około 80% swojego zapotrzebowania na prąd. Oszczędności związane z eksploatacją instalacji fotowoltaicznej 5 kW wynoszą około 3 tysięcy złotych rocznie.
Zalety i wady instalacji fotowoltaicznej 5 kW
Zalety:
– Oszczędności w kosztach energii elektrycznej.
– Energetyczna niezależność.
– Możliwość sprzedaży nadmiarowej energii do sieci.
– Pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
– Długoterminowa inwestycja.
Wady:
– Wysoki koszt inwestycji.
– Konieczność korzystania z energii rezerwowej w nocy i w okresie bezsłonecznym.
– Konieczność odpowiedniej konserwacji instalacji fotowoltaicznej.