Niskie drzewa ozdobne do ogrodu – Ograniczone wzrostem i pełne uroku

Marzy Ci się ogród urządzony w taki sposób, by nie tylko zapewniał relaks i odpoczynek, ale też wpisywał się w trend estetyczny? Jeśli tak, koniecznie zastanów się nad niskimi drzewami ozdobnymi. Z jednej strony nie będą one rzucać zbyt wielkiej cienia na trawnik, z drugiej zaś będą pełne uroku i przyciągać wzrok. Dzięki temu doskonale sprawdzą się zarówno w dużych, jak i w mniejszych ogrodach. Co konkretnie warto wiedzieć o nich i na co zwrócić uwagę?

Intencje ogrodowe – jakie cele warto sobie postawić?
By niskie drzewa ozdobne nie okazały się rozczarowaniem, warto wcześniej zdecydować, do czego mają nam posłużyć. Czy chcemy, żeby przyciągały gości? Czy może mają pomóc w niwelowaniu niezdrowych zanieczyszczeń? A może po prostu mają stanowić dekorację i być tłem dla innych roślin? Dlatego warto znaleźć czas na przemyślenie wstępnych intencji, by wybór odpowiednich drzew był przemyślany i trafiony.

Klimat lokalny i właściwości gleby
Kolejną ważną kwestią jest to, jak klimat panuje w danej okolicy i co może wpłynąć na rozwój drzew. Warto pamiętać, że niektóre gatunki są o wiele bardziej wytrzymałe na mróz i suszę, ale też tolerują mniejszą ilość słońca. Innym ważnym aspektem jest rodzaj gleby, który będzie miał wpływ na jakość podłoża oraz przyswajalność substancji odżywczych. Wszystko to może wpłynąć na to, jakie drzewa wybierzemy.

Drzewa ozdobne – wybrane gatunki
Jeśli zależy nam na efekcie wizualnym, a jednocześnie nie chcemy, żeby drzewka były zbyt wysokie, warto zdecydować się na gatunki takie jak:

1) Magnolie – to drzewa, które kwitną wiosną, co przyciąga uwagę i pozwala cieszyć się urokiem kolorowych kwiatów.
2) Jabłonie – niskie, ale pełne uroku drzewa. Kwiaty jabłoni mają delikatny, przyjemny zapach i pięknie ozdabiają ogród. W dodatku owocują, co sprawia, że ich posadzenie to doskonała inwestycja.
3) Krzew owocowy – jeśli zdecydujemy się na posadzenie krzewów owocowych, nie tylko estetycznie ozdobimy ogród, ale też pozbędziemy się owoców, które czasem zalegają na trawniku. Doskonale nadającymi się do tego celu są na przykład maliny czy porzeczki.

Zaprawdę niskie drzewa
Niektórzy nie mają wystarczająco dużo miejsca, by posadzić drzewo o „tradycyjnych” rozmiarach. Na szczęście niektóre gatunki drzew są specjalnie hodowane tak, by miały krótki pęd i nie rosły wyżej niż kilkanaście centymetrów. Właśnie dla takich osób powstały takie gatunki jak:

1) Jałowiec płożący – ten gatunek rośnie bardzo wolno, ale za to ma piękne, kolistawe formy, co jest bardzo charakterystyczne dla roślin tego gatunku.
2) Klon – choć jest to drzewo, to odmiany iglaste, jakie są hodowane, charakteryzują się relatywnie niskim wzrostem, ale za to pięknie okalają kwiaty lub stawiają tło dla innych roślin.

Wnioski
Niskie drzewa ozdobne to doskonała inwestycja dla każdego, kto marzy o ogrodzie, który pełni jednocześnie funkcje wypoczynkowe oraz estetyczne. Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiednich gatunków drzew powinien być trafiony, a na decyzję wpływają m.in. intencje ogrodowe, klimat, właściwości gleby, ale i rodzaj drzewa, które się nam marzy. Dzięki temu nie tylko cieszymy się pięknym ogrodem przez wiele lat, ale też wiemy, że zrobiliśmy najlepszy wybór.

About

You may also like...

Comments are closed.